Image

Göksel Baktagir

1966’da Kırklareli’nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında, babası Muzaffer Baktagir’in gözetiminde başladı. 1988’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı. Aynı yıl, Tanbûri Necdet Yaşar yönetimindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na girdi. “Necdet Yaşar Ensemble” ile çeşitli ülkelerde konserler verdi.  

Beste çalışmalarına konservatuar yıllarında başlayan Göksel Baktagir’in, sözlü ve enstrümantal olarak 400 kadar eseri bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuarına alınmış, “Sazım” adlı Zâvil saz semaisi, 1990’da TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. “Tek Kelime” adlı Muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet Gazetesi tarafından 1997’nin en sevilen 10 şarkısı arasına seçilen sanatçının “Doğu Rüzgârı” albümü 2000’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirilmiştir. 2004 yılında merkezi İsviçre’de bulunan Avrupa Birliği Vakfı’ndan Yılın Müzik Ödülü’nü almıştır. 2013’de Musiki Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen Itrî Müzik ödüllerinde Yılın Bestekârı Ödülü’nü almıştır. 2017 yılı sonunda T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve SanatBüyük ödülleri kapsamında müzik alanında layık görülmüştür.  

Baktagir 1984’ten bu yana, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra, özellikle “sol el” için geliştirdiği teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzün en önde gelen kanun icracılarından biri kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan kanun enstrümanının bakış açısını New Age, Caz gibi diğer müzik türlerine doğru genişletmiştir.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği topluluğundaki görevinin yanında, 1999 yılından beri İstanbul Sazendeleri grubu ile Baktagir, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre, Makedonya, Malta, ABD, Kanada, Arjantin, Malezya, Hindistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Japonya’da konserler vermiştir. Türkiye, İran, Tunus, Cezayir, Almanya, Fransa, Filistin gibi çok çeşitli ülkelerde ileri düzeyde kanun “workhopları” düzenlemektedir. Yirmi üç ülkenin önde gelen sanatçılarından oluşan üç denizin sesi Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın saz solistlerindendir. 2016 yılı sanat sezonu açılışında Doğu Rüzgarı adıyla 6 eseri senfonik süit olarak düzenlenmiş ve İstanbul ve Ankara olmak üzere Tekfen Filarmoni orkestrası tarafından seslendirilmiş ve dinleyiciye ulaştırılmıştır. Kendi bestelerini ve müziğini seslendiren farklı konsept gruplarla Tunus, Kuveyt, Almanya, Fransa, Filistin, Cezayir gibi pek çok ülkede konserler vermeye devam etmektedir. 2016 yılının sonunda ünlü caz solisti Lena Chamamyan Göksel Baktagir bestelerinden oluşan Lawnan- Two Colours albümünü çıkarmış ve Ekim 2016 da Zorlu PSM de albümün lansman konserini gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Tunus Carthage ve Hammamet festivali gibi pek çok festivalde Lena Chamamyan & Göksel Baktagir eserleri birlikte seslendirmişlerdir. Yine Eylül 2017’de Doğu Kudüs Edward Said konservatuarı ve Aralık 2017’de Paris Edgar Varese konservatuarlarında workshoplar ve konserler düzenlemiştir . 2018 Mart ayında Kuveyt de konser vermiştir.

2019 Mart ayında "Hekimler Söylüyor" albümünün sanat ve müzik yönetmenliğini yapmıştır.

CNN Türk yapımı “İstiklal Marşı” belgeselinin müziklerini bestelemiş ve Yurdal Tokcan ile birlikte düzenleyip  icra ettikleri “Azeri” bestesi The Passion of Christ filminin müzikleri arasına girmiştir.  

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda Öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş olan sanatçının eserlerinin yer aldığı yayınlanmış iki nota kitabı bulunmakta ve minikler için kanunu öğrenmeyi kolaylaştıracak mini kanun metodu yayına hazırlanmaktadır.

Sanatçı, Füsun Baktagir ile evli olup, Buğra Can ve Cansu adlı iki çocuk babasıdır.

Albümlerinden bazıları: Okyanustaki Sesler 1-2-3 serisi, Kervansaray/5, Günlük, Doğu Rüzgarı 1,2 serisi, Sezgiyle Seslenişler, Sirtolar ve Longalar, Hayal Gibi 1,2,3 serisi, Duygu Pınarı, Aşk Senfonisi, Gurbet Türküsü, Furtuna, Kalb-i Coşku, Gönül Bağı,Geleceğin Şarkıları,  Sevda 2018 (Single)