1. Hekimler Söylüyor albümü nedir?

‘’Hekimler Söylüyor’’ Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelmiş 30 kadın hekim tarafından seslendirilen ve Türk Müziği eserlerinden oluşan bir müzik albümüdür.

‘’Hekimler Söylüyor’’ albümüne gösterilen yoğun ilgi ve erkek meslektaşlarımızdan gelen talep üzerine kadın ve erkek karma olarak planladığımız ‘’Hekimler Söylüyor 2’’ albümünü yapmaya karar verdik.

Değerli sanatçımız Melihat GÜLSES albümün onur konuğu olarak projemizde yer alacak. Ve ilk albümde olduğu gibi Göksel BAKTAGİR ve Selçuk Murat ATEŞ albümün sanat yönetmenliğini, Dr. Özlem KAYA’da proje koordinatörlüğünü yürütecek ve albüm Orpheus yapım tarafından yayınlanacaktır.

Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında albümün gelirleri ilk albümde olduğu gibi Türk Eğitim Vakfı bünyesinde oluşturulan ‘’Hekimler Söylüyor Burs Fonu’’ aracılığıyla ve ‘’Meslektaşımı okutuyorum!’’ sloganıyla kız öğrencilerimizin eğitim hayatına ışık tutmaya devam edecek…

 1. Albüm seçmelerine kimler başvurabilir?

-Tıp doktorları, diş hekimleri ve veteriner hekimler başvurabilir.

 1. Müzik eğitimi almış olmak gerekir mi?

-Hayır, müzik eğitimi almış olma zorunluluğu aranmamaktadır. İyi bir kulak ve ritm duygusuna sahip olan ve sesine güvenen tüm hekimler başvurabilir.

 1. Albüm hangi müzik türünde eserlerden oluşuyor?

-Albüm ‘’Türk Halk Müziği’’ ve Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşacaktır.

 1. Enstrüman çalıyorum, albüme katılabilirmiyim?

-Albümdeki enstrümanlar, profesyonel müzisyenler tarafından çalınmaktadır. Dolayısıyla hekimler sadece sesleri ile solist olarak katılabilirler.

 1. Elemelere nasıl başvurabilirim?

- internetten www.hekimlersoyluyor.com adresindeki başvuru formunu doldurup ‘’yalın’’ sesinizle telefonunuza kaydettiğiniz 3 adet eserin ses kaydını sisteme yükleyerek katılabilirsiniz. Youtube videoları, smüle kayıtları, video kayıtları v.b sisteme yüklenmemektedir. Sadece mp3 veya m4a formatında yükleme yapılabilir.

 1. Eserin tamamını okumam gerekiyor mu?

-Hayır, sadece bir dörtlüğünü ve/veya 1 dk süre ile aldığınız ses kaydını yüklemeniz değerlendirme için yeterli olacaktır.

 1. Başvurular hangi tarihe kadar yapılabilir?

-30.Eylül.2019 Pazartesi gününe kadar başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. Solist seçimleri kim tarafından yapılıyor?

-Değerlendirmeler Türk Sanat Müziği dalındaki başvurular için Sn.Göksel Baktagir, Türk Halk Müziği dalındaki başvurular için Sn. Selçuk Murat Kızılateş tarafından yapılmaktadır.

 1. Her iki dalda da başvuru yapabilirmiyim?

-Evet, katıldığınız dalı işaretleyerek ve her iki bölüm için iki ayrı form doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 1. Devlet memuruyum, albüme katılmam da bir sakınca var mıdır?

-657 sayılı Kanuna tabi personelin; müzik ve televizyon projelerinde yer almasının mezkur Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen davranış biçimine uyulması, söz konusu faaliyetin mesai saatleri dışında icra edilmesi, bu faaliyetten herhangi bir ticari kazanç sağlanmaması, herhangi bir akit ile işverene bağlanılmaması, sosyal güvenlik kuruluşlarından biriyle ilişkilendirilmemesi  ve ‘’kültür-sanat  faaliyeti’’ kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle dilekçe ile kurum amirinize bilgi verip ‘’olur’’ alarak projeye katılabilirsiniz.

 1. Başvuru sırasında herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

-Hayır, seçmelere başvurularımız ücretsizdir.

Albüme solist olarak seçildiğiniz takdirde bir hizmet bedeli alınacaktır.

 1. Değerlendirme sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

-Sonuçlar 15. Ekim.2019 tarihinde albüme kabul edilen hekimlere mail veya SMS yoluyla bildirilecektir.

SEÇİMLER YAPILDIKTAN SONRAKİ SÜRECE AİT SORULAR;

 1. Albümde okunacak eserler nasıl belirleniyor?

-Elemeler yapıldıktan sonra seçilen solistler ile Göksel Baktagir ve Selçuk Murat Kızılateş arasında telefon yoluyla birebir yapılacak olan görüşmelerle ses renginize, ses aralığınıza, okuma üslubunuza uygun eserler -telif durumları da gözönünde bulundurularak- belirlenecektir. Telifli eser okumak istediğiniz takdirde telif ücreti solistin kendisi tarafından ödenir.

 1. Albümde okuyacağım eser belirlendikten sonraki süreç nasıl ilerliyor?

-Seçilen eser belli olduktan sonra sesinize uygun ton belirlenip eserin aranjeleri yapılıyor ve profesyonel müzİsyenler tarafından stüdyoda alt yapı kayıtları tamamlanıyor. Demo kayıtlar solistler ile paylaşılarak kayıt sürecine kadar okunacak esere çalışmanız isteniyor. Bu süreçte hocalar ile iletişim halinde olacaksınız.

 1. Stüdyoda kayıt yapacağımız tarih nasıl belirlenecek?

-Tüm alt yapı kayıtları tamamlandıktan sonra  solistler ile birlikte ortak bir haftasonu belirlenecek ve belirlenen tarihte Bursa’da Stüdyo Orpheus’ta hoca ve okutman sanatçı eşliğinde ses kayıtları gerçekleştirilecektir. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği kayıtları birbirinden ayrı tarihlerde yapılacaktır.

 1. Daha önce hiç stüdyoya girip ses kaydı yapmadım. Nasıl yapılacağı konusunda hiçbir bilgim yok, bu sorun teşkil eder mi?

-Hayır herhangi bir sorun oluşturmaz.  Kayıt öncesinde sanatçı bir okutman eşliğinde

 stüdyo içerisinde eserinizin provası yaptırılıp sürece alıştıktan sonra üst üste kayıtlar alınmaktadır. Daha sonra içlerinden en düzgün okuduklarınız seçilip işlemden geçirilerek son hale getirilmektedir.

 1. Albümün ne zaman yayınlanacak?

-Hekimler Söylüyor 2 Albümünün Nisan-Mayıs aylarında yayınlanması planlanmıştır. Süreç sırasında kesin yayın tarihi solistler ile paylaşılacaktır.